EKONOMIKA A FINANCE II

Monetarismus

Keynesiánství jakožto ekonomická teorie se dostalo pod velkou kritiku v období tzv. "ropných krizí" v 70. letech 20. stol. Tedy vlivem až sedminásobného zdražení ropy se dostala řada států do hospodářských problémů, kdy výroba klesala, avšak ceny všeobecně rostly. Keynesiánci to nedokázali vysvětlit.

Ekonomové se se začali vracet k liberálním hodnotám. Vzníká nový směr monetarismus, který odmítá státní zásahy. Milton Friedman

Hlavním představitelem monetarismu je americký ekonom Milton Friedman (1912 - 2006), nositel Nobelovy ceny za ekonomii, význačný liberální ekonome 2. pol. 20. stol., zastánce doktríny Laissez faire.

Cestu řešení ekonomických problémů monetarismus vidí ve stabilizaci množství peněz ekonomice. Právě neúměrně vysoká emise peněz vede k růstu cen. Dle monetaristů jsou peníze příčinou změn v ekonomice, keynesiánci učí opak, že peníze jsou výsledkem ekonomické činnosti.

Monetaristé podporují nabídku, keynesiánci poptávku. Monetaristé prosazují monetarní hospodářskou politiku, keynesiánci fiskální.